Přejít k hlavnímu obsahu
x
Když se o štětce postaráte, mohou sloužit mnoho let.

Jak pečovat o štětce, aneb Ne na jedno použití!

Přirozená lenost a relativně nízká cena štětců nás, kutily, čas od času vede k tomu, že se štětci nezacházíme jako s dobrým přítelem, který usnadňuje práci, ale jako s nepřítelem, kterému nevěnujeme žádnou pozornost. Vězte, že pouze nekvalitní štětec je naším nepřítelem! Všechny ostatní si naši péči zaslouží. Jen tak nám mohou sloužit spoustu let. I proto péči o štětce zdůrazňujeme.

Vyplatí se nejen po ukončení práce, ale i při jejím přerušení. Nejjednodušší je údržba štětců, které byly použity pro nátěry vodou ředitelných barev. Ty, i při přerušení práce, doporučujeme důkladně »vyprat« ve vlažné vodě, poté je »vymnout« ve staré utěrce, která nepouští chlupy, a nechat uschnout (všeobecně doporučujeme štětce sušit zavěšené!).

Při přerušení práce (za předpokladu, že budete pokračovat v práci toutéž barvou, týž nebo druhý den) stačí štětec ponořit (opět však doporučujeme – zavěšený!) do vody, nebo do vhodného ředidla. Před natíráním ho pak vymneme v starém hadru, nebo ho pečlivě otřete o »nějaké« prkno či papír. Pokud pracujeme s dvousložkovými barvami je bezpodmínečně nutné štětec při přerušení práce ihned důkladně vymýt. Jinak se s ním můžete rozloučit.

Po skončení práce vždy štětec důkladně vyperte v příslušném ředidle (pokud nepoužíváte vodou ředitelných barev, můžete s výhodou využít nitroředidla, které vyčistí prakticky všechny barvy), nejméně dvakrát až třikrát ředidlo vyměňte. Vězte, že je lepší vyprat štětec dvakrát v menším množství, než jednou ve velkém množství ředidla. Pak nechejte štětec oschnout a poté ho vyperte ve vodě s mýdlem nebo saponátem, a to tak dlouho až štětec a mýdlo pění. Potom štětec vymáchejte ve vlažné vodě a poctivě ho osušte mnutím, jak již zmíněno – v utěrce, která nepouští chlupy. Zavěste a nechte proschnout.

Na trhu jsou i speciální přípravky pro čištění štětců. Při jejich použití se řiďte návodem. Ale jsou vesměs zbytečně drahé.

Větší rovné plochy můžete úspěšně natírat válečkem. Práce se výrazně zrychlí a výsledek bývá dobrý. Váleček je vysoce efektivním nástrojem při natírání například plotu z drátěného pletiva. Při práci s válečkem se obvykle nátěrová hmota ředí více, než při klasickém pracovním postupu – natírání štětcem. Jejich výhodou je, že si úspěšně poradí i s drobnými nerovnostmi povrchu. Nezapomeňte na dobrou otírací mřížku, která vám spolu s miskou na namáčení válečku může při dobré údržbě sloužit spoustu let. Nejsou sice drahé, ale kde shánět misku a mřížku, na níž jste si zvykli? S údržbou válečků je to podobné jako u štětců. Jednorázové levné válečky z pěnové hmoty se nevyplatí »prát«.

A opět pro vás máme dobrý nápad ověřený praxí! Misku pro barvu vyložte hliníkovou fólií. Výrazně si usnadníte její pozdější čištění!

I u válečků platí – dejte přednost kvalitě před cenou. Při nákupu je dobré poradit se s odborníky. Tedy – pokud je seženete…